Kasutaja tarvikud

Lehe tööriistad


wd:tavakasutajale:dokumendi_allkirjastamine

Export page to Open Document format

Dokumendi allkirjastamine

Serveripõhine allkirjastamine

Milleks?

Serveripõhise digiallkirjastamise all mõistame WebDesktopiga liidestatud Sertifitseerimiskeskuse välja antud veebibrauseripluginat, mida sarnaselt kasutakse ka nt Eesti internetipankades. Serveripõhiseks allkirjastamiseks pole tarvidust mõne teise programmi olemasoluks nt DigiDoc Client, vaid saate allkirjastada dokumendi otse WebDesktopis.

Kuidas kasutada?

 1. Avage kande vaatamise vorm.
 2. Juhul kui Teile on failiväljale ettevalmistatud BDOC-vormingus fail, siis lugege 4ndat punkti. Kui fail on aga nt PDF- või DOC-vormingus, siis klikake nupukest „Loo DigiDoc dokument“ .
 3. Avaneb aken „DigiDoc-i koostamine“ koos järgnevate võimalike valikutega:
  1. „Faili nimi“ - saate muuta loodava BDOC-konteineri nimetust;
  2. „Salvestamise koht“ - saate valida välja, kuhu luuakse BDOC-dokument;
  3. „Failid“ - saate valida failid, mis koondatakse BDOC-konteineriks.
  4. Pärast valikute tegemist vajutage „Salvesta“.
 4. Allkirjastamiseks vajutage BDOC-konteineri juurest nuppu „Lisa allkiri“ .
  • (WD 5.1.1 - 18.06.2015) - Serveripõhise allkirjastamise nupp on suur ja roheline, kui mulle on allkirjastamise rolliga „Digitaalseks allkirjastamiseks“ suunamine ning bdoc'il puudub minu allkiri.
 5. Avaneb allkirjastamisviisi valiku aknake (ID-kaart või M-ID) Tehke allkirjastamisviisi valik ning soovi korral lisage infot allkirjastamisasukoha kohta. Valige „Jätka“.
 6. Järgmisena valige enda isikukaardi sertifikaat ning sisestage PIN2.

NB! BDOC on Eestis vaikimisi eelistatud allkirjastamistarkvarastandard alates 2015. aastast. Rohkem loe siit.

Mobiililiideses allkirjastamine

Alates WD versioonist5.2.3 - 24.08.2016

M-liides avaneb, kui lisada URL-aadressile lõppu /m nt demo.webware.ee/m

1. Logige WD-sse sisse.
2. Teile avanevad suunamisülesanded. Saate vajadusel suunamisülesandeid filtreerida, vajutades suunamisülesandele nt „Allkirjastamiseks“. Klikake dokumendinimetust, mida soovite allkirjastama hakata.


3. Järgmiseks avaneb dokumendikande vaade, kus on võimalik tutvuda allkirjastatava dokumendifailiga ning mõningate andmeväljadega. Samuti kuvatakse nuppu „Lisa allkiri“, klõpsake seda.


4. Saate lisada andmed allkirjastamisresolutsiooni ning allkirjastamisasukoha kohta. Kui olete valmis allkirjastama, vajutage nuppu „Allkirjastan“.


5. Mobiiltelefonile saadetakse päring PIN2 sisestamiseks.6. Bdoc-ümbrikule lisatakse allkiri ning dokumendifail on edukalt allkirjastatud.

Otsemuutmise nupu abil allkirjastamine

Milleks?

Otsemuutmise nupu abil saate avada DigiDoc Clienti programmi juhul kui see on kohtarvutis installeeritud. Seejärel saate dokumendi allkirjastada DigiDoc Client'is ning pärast allkirjastamist laetakse allkirjastatud fail WebDesktopi failiväljale tagasi.

Kuidas kasutada?

Otsemuutmise nupu abil allkirjastamisprotsessi algus on sarnane serveripõhisele allkirjastamisele.

 1. Avage kande vaatamise vorm.
 2. Juhul kui Teile on failiväljale ettevalmistatud DDOC-vormingus fail, siis lugege järgmist punkti. Kui fail on aga nt PDF- või DOC-vormingus, siis klikake nupukest „Loo DigiDoc dokument“ .
 3. Avaneb aken „DigiDoc-i koostamine“ koos järgnevate võimalike valikutega:
  1. „Faili nimi“ - saate muuta loodava DDOC-konteineri nimetust;
  2. „Salvestamise koht“ - saate valida välja, kuhu luuakse DDOC-dokument;
  3. „Failid“ - saate valida failid, mis koondatakse DDOC-konteineriks.
  4. Pärast valikute tegemist vajutage „Salvesta“.
 4. Allkirjastamiseks vajutage DDOC-konteineri juurest ikooni „Muuda või ava muutmiseks“.

Samal ajal digiallkirjastamisest ning otsemuutmisest

Alates WD versioonist5.1.1
Uuendatud27.04.2015

Milleks?

 • Kui üks kasutaja allkirjastab „Lisa allkiri“ nupu või kollase kataloogi abil, siis ei lubata teistel kasutajatel sama faili allkirjastada (puudub „Lisa allkiri“ nupp ja faili muutmise ikoonid) ning kuvatakse vastavat teadet, kus on toodud hetkel allkirjastava kasutaja nimi, IP-aadress ning lukustamisaeg. Faili lukustamine välistab võimaluse, et samal ajal faili allkirjastades salvestuks ainult viimasena antud allkiri. Pärast faili korrektset allkirjastamist lukustatakse fail automaatselt lahti.
 • (WD 5.1.1 - 27.04.2015) Kui fail läheb allkirjastamisega lukku ja jääbki lukku avaneb see automaatselt 5 minuti pärast. Kui otsemuutmine jääb lukku, siis lukustub fail lahti, kui kasutaja lahkub kandelt.

Kuidas avaldub?

 • Kui üks kasutaja on faili avanud allkirjastamiseks kollase kataloogi abil või „Lisa allkiri“ nupuga, kuvatakse teistele kasutajatele samal ajal luku ikooni ning vastavat teadet (puudub „Lisa allkiri“ nupp ja faili muutmise ikoonid). Faili lukustamine toimib ka jagamislahenduses.

 • Töölaua ning tavaadministraatoritel ning faili lukustajal on alati võimalus faili lahti lukustada (üksuse administraatoril õigust pole), kuvatakse teadet „Faili lahti lukustamiseks klõpsige lukul“.
 • Pärast korrektset allkirjastamisprotsessi, lukustatakse fail automaatselt lahti.

Juhul kui nt otsemuutmislahenduse abil allkirjastamisprotsessi korrektselt ei lõpetata, võib fail lukku jääda ning sellisel juhul tuleb see käsitsi lahti lukustada. Faili muutmise hoiatusaknas tuleb teha valik, et muutmisseanss korrektselt lõpetataks.

Fail jääb lukku, kui fail avatakse kollase kataloogi abil, mitte failinimele klõpsates ning mingeid tegevusi (allkirjastamist DigiDoc Clientis või muutmist tekstitöötlusprogrammis) ei järgne. Kollane kataloog on faili allkirjastamiseks DigiDoc Clientis või faili muutmiseks.

Kui kohtarvutis juba töötab vastava dokumendi töötlemise tarkvara, siis saate hoiatava teate valikutega, kus tuleb kindlasti valik teha.

DDOC-failide üle allkirjastamine ehk bdoc-ümbrikusse konvertimisest

Riigi Infosüsteemi Amet soovitab kõik olulisemad lepingud uues ja turvalisemas BDOC-vormingus üle allkirjastada. DDOC-i tulevikukindlaks muutmiseks ei ole vaja kõiki omal ajal dokumendi allkirjastanud inimesi üles otsida ja neilt uut allkirja küsida. Piisab sellest, kui võtad DDOCi ja allkirjastad selle korra üle. Silmas tuleb aga pidada seda, et sellest pole kasu, kui avad lihtsalt vana DDOCi ja sinna uue allkirja lisad. Siis saad lihtsalt kahe enda allkirjaga DDOC-faili, mis endiselt pole tulevikukindel. Tarvis on teha uus fail ning vana DDOC sinna sisse tõsta. (Loe rohkem siit: http://geenius.ee/uudis/opetus-kuidas-vanad-ja-ebaturvaliste-digiallkirjadega-ddoc-failid-ule-allkirjastada-ehk)

Kuidas toimida WD-s?

Alates WD versioonist5.2.2 - 17.03.2016

Ddoc konteineri konvertimiseks bdoc konteineriks avage kande vaatamise vorm ning klõpsage digitempli ikooni ddoc-faili tagant.

Tagasi tavakasutaja juhendi avalehele

wd/tavakasutajale/dokumendi_allkirjastamine.txt · Viimati muutnud: 2019/08/08 02:06 (väline muutmine)